В ТРЕНДІ

Що краще для саду: залізний чи мідний купорос

залізний чи мідний купорос - що краще

Щоб отримати гарний урожай, потрібно вчасно вносити в ґрунт добрива і обробляти рослини від патогенів. Для цих цілей багато садівників використовують перевірені часом засоби, такі як сульфат міді та сульфат заліза. З цієї статті ви дізнаєтеся, чим відрізняється мідний купорос від залізного купоросу і як їх використовувати правильно.

Опис і властивості залізного купоросу

Властивості залізного купоросу

Залізний купорос належить до неорганічних речовин. Складається з сірки, кисню і заліза. Сірка з киснем створюють кислотний залишок (SO4). Усі речовини, що входять до складу, приносять користь для рослин. Ефект від внесення добрива добре помітний, якщо спостерігати за забарвленням листя: воно стає зеленішим і яскравішим.

Сульфат заліза – це сіль. Його форма у вигляді маленьких кристаликів світло-зеленого відтінку. Препарат добре розчиняється в рідині. Ця особливість дуже корисна, оскільки дозволяє проводити обробку за допомогою розпилювача.

Корисна порада: у закритій упаковці речовину можна зберігати необмежений час. На відміну від органічного хімікату, залізний купорос не псується. З відкритої упаковки порошок пересипають в іншу тару, яку можна щільно закрити.

Переваги та недоліки залізного купоросу

Позитивні моменти:

  • Невисока ціна засобу.
  • Тривалий період зберігання.
  • Додаткове підживлення залізом.
  • Виявляє хорошу ефективність проти грибкових інфекцій.
  • При використанні препарату в дозволених пропорціях не виявлено токсичності для культур, людей, довкілля.

Недоліки:

  • Захисна дія триває тільки протягом двох тижнів.
  • Жорстке обмеження щодо терміну обробки.
  • Розчин легко змивається дощовими опадами.
  • Не впливає на вірусні та бактеріальні захворювання.
  • Підвищена концентрація може погубити культурні рослини.
  • Слабка концентрація не приносить користі для культур.
  • Сульфат заліза заслужено займає місце в списку популярних препаратів. За правильного використання залізний купорос забезпечує відмінне співвідношення витратності та результативності, захищає посіви від захворювань і патогенів.

Використання сульфату заліза в саду

Кислотність розчину безпечна для культур, проте достатня для боротьби зі шкідниками. Тому препарат використовують після обрізки гілок.

В основному залізний купорос застосовують у садівництві. Наносять на рослини, чагарники, виноград. При потраплянні на листя або молоді пагони може викликати поступове всихання.

Зверніть увагу!

Не слід застосовувати засіб у період цвітіння, щоб не нашкодити літаючим бджолам, оскільки це може призвести до поганого запилення.

Опис і властивості мідного купоросу

Властивості мідного купоросу

Головна складова мідного купоросу – це сульфат міді. Препарат виробляють у вигляді дрібних кристалів. Забарвлення речовини спочатку яскраво-блакитне, але через деякий час, якщо його не використовувати, стає білим. Використання білого порошку не принесе жодної користі.

Основні характеристики

  • Мідний купорос має металевий присмак.
  • Препарат прекрасно вбирається в ґрунт і листя.
  • Може відмінно розчинятися в різноманітних рідинах.
  • Не має запаху і швидко вивітрюється.
  • Його можна зберігати протягом двох років у сухому приміщенні.

Переваги та недоліки препарату.

У мідного купоросу є свої мінуси і плюси. Перед його застосуванням неодмінно потрібно про них дізнатися.

Переваги:

  • Прекрасно бореться з грибковими захворюваннями.
  • Не накопичується в клітинах культурних рослин.
  • Здатний знезаражувати ґрунт.
  • Допомагає протимікробним складам посилити дію.

Недоліки:

  • Має високу кислотність.
  • Швидко змивається рідиною, тому всі маніпуляції рекомендують виконувати в безвітряну погоду без опадів у вигляді дощу.
  • Перевищення рекомендованої пропорції призведе до поганих наслідків.

Застосування залізного купоросу

Переважно препарат використовується як отрутохімікат або добриво. Позакореневу обробку проводять рідиною, розведеною в пропорції: 50 г/відро води. Цим розчином можна обробляти як овочі, так і садові рослини. При внесенні разом з органікою залізний купорос теж діє ефективно. Наприклад, компост (10 кг) можна змішати з сульфатом заліза (100 г).

Як отруту речовину використовують для боротьби зі шкідниками, лишайником і грибками. При цьому концентрацію збільшують. Для шкідників розводять залізний купорос (500 г) у воді (10 л), проти лишайника і моху на корі беруть 300 г порошку.

Захист від поворотних заморозків

За умови, що у вашому регіоні навесні можуть виникнути короткочасні заморозки, необхідно провести обробку дерев і ягідних кущів, відповідно, тривідсотковим і двовідсотковим розчином. Таким чином затримається розпускання бруньок у середньому на тиждень і збережеться врожай.

Якщо рослини, виноград, чагарники були утеплені на зиму, обприскування розчином слід провести після зняття укриття (тільки по голих культурах, поки не прокинулися бруньки після зимової сплячки).

Для профілактичних цілей і боротьби з хлорозом

Іноді садові рослини вражає хлороз через нестачу заліза. Уражені культури обробляють складом (0,5%) залізного купоросу. Обприскування слід проводити один раз на сім днів, поки зелене забарвлення листя повністю не відновиться.

У профілактичних цілях проводять обробку слабким складом (10 г/10 л води). Процедуру виконують у період вегетації хоча б кілька разів.

Для дезінфекції пошкоджень у корі

За допомогою сульфату заліза проводять дезінфікуючі маніпуляції для ран, що не загоюються, і великих тріщин у корі. Пошкоджену кору та отвори обробляють одновідсотковим розчином, а потім закладають пошкодження.

Застосування мідного купоросу

Навесні використовують одновідсотковий склад. З його допомогою проводять обробку садових дерев. У цей час температура повітря має бути не нижчою +5 °C, а бруньки ще не повинні сформуватися. Цей розчин можна використовувати для дезінфекції саджанців: їхні корінці потрібно опустити в рідину на одну хвилину, а потім промити водою. До того ж навесні можна знезаразити ґрунт. Маніпуляцію проводять за 30 днів до посіву насіннєвого матеріалу і один раз на п’ять років. Для цієї мети рекомендують використовувати тривідсотковий склад.

Влітку обробляють, щоб позбутися захворювань і паразитів. Роблять це в той час, коли з’являються плоди. Рослини обробляють одновідсотковим розчином, від навали хруща збільшують концентрацію до 2%. Такий самий склад застосовують під час обробки ягідних кущів. Процедуру слід виконувати за три тижні до збору ягід.

Осінь. Під час проведення осінньої обробки знищуються спори грибків, що залишилися в ґрунті. Концентрація залежить від типу культури. для винограду потрібен тривідсотковий розчин. Процедури проводять вранці або ввечері. Рослини обробляють за допомогою розпилювача, а землю проливають чистою рідиною.

Області застосування мідного купоросу в садівництві

Поговоримо, де на дачній ділянці можна провести обробки цим порошком.

Садові дерева часто обробляють мідним купоросом. При цьому обприскують не тільки землю, а й листя. У відро води насипають купорос і ретельно розмішують. Процедуру проводять не більше одного разу на три роки. Препарат добре впливає на яблуню, грушу, черешню, айву. Пропорції на 1 кв. м становлять: для молодих дерев – 2 літри, для п’ятирічних – 4 літри, а для старих рослин – 6.

Виноград можна обробляти в період формування зав’язей, перед зимівлею, з метою лікування. Особливо популярна обробка живців. Мідний купорос (40 г) розчиняють у рідині (1 л) і обприскують живці з пульверизатора. Ця маніпуляція завадить появі цвілі.

Порівняльний аналіз

Неможливо сказати однозначно, що краще – залізний чи мідний купорос, оскільки ці засоби різні.

Сульфат міді допомагає боротися з паршею, антракнозом і всіма видами гнилі. Його застосовують для поповнення нестачі міді. Засіб випускається у вигляді непрозорих синіх гранул, має кислотну реакцію. Гранули можна розводити у воді, а також у розчин іноді додають вапно.

Сульфат заліза здатний знищувати слимаків, шкідників, бореться з появою мохів і грибкових спор. Використовується для живлення культур, може брати участь у синтезі хлорофілу. Має форму зелено-блакитних прозорих кристалів, має нейтральну реакцію. Засіб не можна змішувати з іншими препаратами. Розчин має бути чистим.

Сумісність препаратів

Чи можна змішувати залізний і мідний купорос? Засоби між собою змішувати не варто, оскільки залізний купорос буде окислюватися. Вони не можуть поєднуватися один з одним.

Що краще застосовувати восени та навесні – залізний чи мідний купорос? Навесні бажано використовувати сульфат міді, а восени – тільки залізний купорос. Сірчанокисле залізо не можна змішувати з вапном, а також з будь-якими інсектицидами і фунгіцидами.

Корисна порада: між застосуванням цих засобів має бути інтервал не менше двох місяців.

Рекомендації щодо вибору

Тепер потрібно розібратися, чим краще обробляти сад – залізним або мідним купоросом.

Виходячи з описів препаратів, можна дійти певного висновку, що сульфат заліза більше підходить для обробки рослин від моху і лишайника. А мідний купорос належить до більш виражених фунгіцидів і справляється з багатьма хворобами на садових деревах.

Обидва препарати мають у своєму складі важливі елементи, які допомагають рослинам нормально розвиватися.

У залізного купоросу практично необмежений термін придатності. Сульфат міді обмежений терміном придатності.

Безумовно, багато дачників вважають за краще користуватися для догляду за садом натуральними біологічними препаратами, але в екстремальній і невідкладній ситуації, коли культури хворіють, без сульфату міді, наприклад, не обійтися.

Тепер ви знаєте, у чому різниця між залізним і мідним купоросом, а також з якою метою і коли саме використовують у саду кожен із цих препаратів.


Відкрийте більше з UKR24

Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.

Коментарі

Відкрийте більше з UKR24

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання