Сімейні конфлікти: як із ними боротися
Сім’я – це не тільки радісні моменти, а й різні розбіжності та сварки. Конфлікти – невід’ємна і природна частина життя будь-якої родини. Кожен партнер має свої погляди на ті чи інші ситуації, відмінність поглядів викликає зіткнення. Ми приходимо у стосунки з уже наявним багажем, у якому досвід, переконання, свій світогляд, свої цінності.
Наше завдання навіть не уникнути конфліктів, а навчитися правильно з них виходити і екологічно вести розмову під час сварки. Давайте розберемося в усьому по порядку.
Що робити, якщо конфлікт виник:
- Вести відкритий діалог, без претензій і нападу. Коли ми нападаємо на людину, ми викликаємо в ній бажання захищатися. А захист – це або напад у відповідь, або уникнення чи мовчання.
- Шукати рішення, яке влаштує обох партнерів. Для цього необхідно шанобливо ставитися до думки партнера і вміти слухати.
- Прокачувати свій емоційний інтелект. Коли ви навчитеся керувати своїми емоціями, ви зможете побачити, що стоїть за межами дій і реакцій іншої людини. Не завжди поверхнева причина конфлікту є істинною.
- Створіть спільно правила поведінки під час суперечок, наприклад, не перебивати, не підвищувати голос.
- Не боятися звернутися по допомогу до сімейного психолога. Фахівець допоможе розглянути ситуацію з різних боків і знайти рішення, яке буде комфортним для партнерів.
Що не можна робити:
- Переходити на образи, принижувати та знецінювати. Конфлікт завершиться, а неприємні відчуття від того, що наговорив партнер, залишаться. Словами дуже сильно можна зачепити одне одного. Яким би не був конфлікт, не втрачайте поваги до партнера.
- Уникайте порівняння з іншими («а ось у подруги чоловік…»). Порівняння болісне, б’є по самооцінці, що частіше людину порівнюють з іншими, то менше їй хочеться щось робити. Партнери один від одного хочуть чути захоплення.
- Виховувати партнера. Його вже виховали батьки, переробити насильно нікого не вийде, якщо людина сама не захоче.
- Згадувати те, що було в минулому. Минуле – це те, що важливо навчитися відпускати.
- Залучати до сварки інших людей – батьків, родичів, дітей, друзів.
- Ігнорувати почуття і стан партнера.
- Звинувачувати партнера, викликати навмисно в нього почуття провини за конфлікт і розбіжності.
- Яскраво емоціонувати, кричати. Або, навпаки, мовчати – ігнорувати, ображатися. Ні та, ні інша реакція не є конструктивною і не веде до якнайшвидшого завершення сварки.
Пам’ятайте, щаслива, міцна сім’я – це та, де партнери здатні усвідомлювати необхідність своїх змін і йти назустріч одне одному. Сім’я – це завжди взаємний внесок.
Відкрийте більше з UKR24
Підпишіться, щоб отримувати найсвіжіші записи на вашу електронну пошту.
Коментарі